A sok bedőlt devizahitel és az utóbbi évek pénzügyi, törlesztési gondjai után a Magyar Nemzeti Bank (MNB) fókuszba helyzete a fogyasztók érdekeinek védelmét, a családok vagyonának megóvását és a korrekt, fogyasztó számára is átlátható hitelezést. Ezen elvárások mentén született meg a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel minősítési kategória és lehetővé vált a lakossági hitelintézetek számára, hogy termékeiket előminősíttessék egy igen szigorú szempontrendszer alapján.
Az MNB célja, hogy minél szélesebb körben elérhető, közérthető és áttekinthető feltételrendszerű, egyszerű és gyors ügyintézés mellett felvehető lakáscélú jelzálogkölcsönök kerüljenek forgalomba. A hiteltípussal szemben támasztott legfontosabb elvárások az alábbiak:
A hitelintézetek termékei önkéntes pályázat útján nyerhetik el az MNB-től a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel besorolást. A pályázati feltételek betartását az MNB ellenőrzi.
A kamatfelár maximum 3,5 százalékpont lehet. Az ügyleti kamat a kamatbázis (referenciakamat) és a kamatfelár összegeként áll elő. Például, ha a referenciakamat értéke 2,0% és a kamatfelár 3,5 százalékpont, akkor a hitel ügyleti kamata 5,5% lesz. A hitelintézetek saját döntésük alapján választhatnak: az MNB által elfogadott referenciakamatot vagy alacsonyabb felárat is meghatározhatnak.
A folyósításig csak a folyósítási díj és a következő költségek számíthatók fel:
A folyósítási díj legfeljebb a hitelösszeg 0,75 %-a, maximum 150.000 Ft lehet, ráadásul az előtörlesztési díj nem lehet több, mint az előtörlesztett összeg 1 %-a, bármely lakástakarékpénztári megtakarításból pedig díjmentes.
Ilyen például, amely a tájékozódást segíti, a hitel feltételeiről egy egységesített, így összehasonlítható termékismertetőt kap a hitelezőtől a hiteligénylést megelőzően. A folyósítási feltételeket maradéktalan teljesítését követően, hitelezője legkésőbb 2 munkanapon belül folyósítja a kölcsönt, ami egy garantált határidő. A hitelező a megadott adatok alapján a hitelkérelem befogadásához szükséges iratok beadásakor visszavonhatatlan ajánlatot ad. Ez nem lehet kedvezőtlenebb, mint a befogadás napján az MNB online kalkulátorában az ugyanazon paraméterekkel lekérdezhető kondíciók és ettől az ajánlattól a hitelező csak kivételes esetben térhet el. Hitelezője maximum az értékbecslés meglététől számított 15 munkanapon belül köteles dönteni hitelkérelmének engedélyezéséről vagy elutasításáról. Lényeges még a törlesztés során, hogy minden évben a hitelező az éves egyenlegközlőben fel kell hívja a figyelmét a kedvezőbb előtörlesztés, illetve végtörlesztés lehetőségére.
A minősített fogyasztóbarát lakáshiteleket természetesen a hitelezők otthonteremtési kamattámogatás és a Családok Otthonteremtési Kedvezménye (CSOK) mellett is kínálhatják.
A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelt minden olyan banknál, takarékszövetkezetnél, vagy ezek közvetítőinél igényelheti, amelynek valamely terméke elnyerte a minősítést.
A hitelintézetek által kínált minősített hiteltermékek összehasonlítását egyrészt az egységesített dokumentumok és tájékoztatók, másrészt az MNB által üzemeltetett weboldal biztosítja. 2017. szeptember 1-jétől ugyanitt egy online
összehasonlító kalkulátor is segíti Önt a választásban. A www.minositetthitel.hu weboldal az alábbi KÉPRE KATTINTVA érhető el.
Az MTI információi szerint 2017. szeptember óta már közel 40 milliárd forintnyi, az MNB által minősített hitelt folyósítottak a bankok, takarékszövetkezetek. A fogyasztóbarát hiteleket többnyire használt lakás és ház vásárlására igényelték (89 százalék), továbbá hitelkiváltásra, új lakás vásárlásra és lakóház építésre is fordították a kölcsönösszeget. A jegybank közleménye szerint a lakáscélú hitelek kamatfelára 2017 második felében csökkent az előző év azonos időszakához képest, és ebben a minősített termékeknek előremozdító szerepe lehetett. A felárak mérséklődése megtakarítást jelent az ügyfeleknek: egy 10 millió forintos, 15 éves futamidejű fogyasztóbarát lakáshitel thm-je ma átlagosan 0,4-0,6 százalékkal kedvezőbb más piaci feltételű termékekkel összevetve. Szerződésszerű teljesítés esetén a futamidő alatt így 460-550 ezer forinttal kevesebbet kell fizetni a hitelért.
Kattintson IDE és kövessen minket a facebookon! Hírek, aktualitások és érdekességek a fogyasztóvédelem világából!
Forrás: MNB, MTI
Kép: MNB tájékoztató füzet